majales hradisko lipany

Majáles 2017


Warning: Undefined variable $ in /www/h/r/u88518/public_html/wp-content/plugins/magee-shortcodes/shortcodes/class-youtube.php on line 76

Lipiansky Majáles sme zorganizovali 7. mája 2017 v podvečerných hodinách. Ráno to síce vyzeralo s počasím všelijako kvôli dažďu, popoludní sa však nad nami spamätalo a dovolilo nám majáles aj uskutočniť.

Ďakujeme všetkým účinkujúcim, návštevníkom a v neposlednom rade aj množstvu dobrovoľníkov, ktorí nám pomohli uskutočniť prvý Lipiansky majáles a založiť tak novú tradíciu, ktorá v Lipanoch chýbala.

Pozadie majálesov

Toto podujatie vychádza z tradície našich prapradedov, podľa ktorej vítame jar. Máj je pôvodne mladý stromček, najčastejšie smrekový, jedľový alebo brezový. Tento strom mal symbolický význam a bol výrazom prírodného mýtu o boji zimy s jarou, smrti so životom; symbol na jar sa obnovujúcej prírody.

Takmer u všetkých národov bolo zvykom nosiť máje na začiatku jari alebo leta v slávnostnom sprievode po dedine za spevu starodávnych obradných piesní. Tieto piesne oslavovali tvorivú silu prírody a pri tanci sa prejavovala radosť z víťazstva jari na zimou.

PROGRAM:
18:00 – STAVIAME MY MÁJ /POSTAVENIE MÁJA ZA SPRIEVODU TANCOV A SPEVOV FS JÁNA LAZORÍKA Z KRIVIAN a ĽH FIGĽAR/
19:00 – NA SKLE MAĽOVANÉ /DIVADLO DRAK/
20:00 – PÁLENIE VATRY
20:30 – 02:00 – ĽUDOVÁ VESELICA /DO TANCA HRAJÚ „SONIC“ a „DJ SNOWMAN“

Ako bolo?